Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
 1. Úvod
 2. BATTLE Line
 3. Munenori Tamahagane Katana Masamune2

Munenori Tamahagane Katana Masamune2

Nagasa: 73 cm Tsuka: 31 cm Motokassane: 8,23 mm Sakikassane:  5,27 mm Motohaba: 3,33 cm Sakihaba: 2,45 cm Kissaki: 3,7 cm (zvlášť broušené) Sori: ... celý popis
Dostupnost
trvale nedostupné
46 053 Kč
46 053 Kč
bez DPH
Číslo produktu:338
Výrobce:Munenori
 • Kompletní specifikace
 • Munenori Tamahagane Katana Masamune2
  Munenori Tamahagane Katana Masamune2
  trvale nedostupné
  46 053 Kč
  46 053 Kč bez DPH
Kompletní specifikace

Nagasa: 73 cm

Tsuka: 31 cm

Motokassane: 8,23 mm

Sakikassane:  5,27 mm

Motohaba: 3,33 cm

Sakihaba: 2,45 cm

Kissaki: 3,7 cm (zvlášť broušené)

Sori: 1,9 cm

Materiál NagasaTamahagane

Bod vyvážení: 12,5 cm od Tsuby

Gitae: Soshu

Materiál Tsuky: Hadí kůže a lakovaná hovězí kůže

Sageo: teletina

Tsuba: mosaz

Fuchi:stabilizovaný javor

Kashira: stabilizovaný javor

Saya: dub

Seppyměď

Koiguchi: stabilizovaný javor

Kojiri: stabilizovaný javor

Kurigata: stabilizovaný javor

Hmotnost: 1316 g

Příslušenství: Origami (certifikát pravosti), brokátový vak na meč (viz.fotografie)

Tameshigiri: tatami, zelený bambus, alternativní materiály

Upozornění: Ocel pro čepel tohoto meče byla vyrobena v Čínském Longquanu. Nejedná se tedy o Tamahagane dovezenou z Japonska, ani o rudu dovedenou z Japonska a zpracovanou v Číně na ocel, ale o nelegovanou ocel, vyrobenou z Čínských železitých písků v Číně. Jejich tavbou, následným kováním a oduhličením, za současného snížení obsahu nežadoucích prvků na minimum.

 

     Kovář Masamune zřejmě byl a vždy bude neznámější Japonským kovářem všech dob. Nejen díky tomu, že výrobu samurajských mečů dovedl k dokonalosti, která dosud nebyla překonána, ale také díky svému nejznámnějšímu meči Honjo Masamune, který byl po několik generací symbolem Japonského šogunátu a rodu Tokugawa, než byl nenávratně ztracen na konci druhé světové války.

     Pro jeho meče bylo specifické nejen dokonalé řemeslné zpracovnání, ale také diferenciální kalení a právě soshu gitae, tedy čepel ze sedmi kusů oceli, jakou má i tento meč.

     Traduje se příběh z dob Masamuneho, kdy byl vyzván, aby porovnal svůj nejlepší meč s mečem svého současníka, mistra Maramasy. Oba tedy své meče zabodli do dna potoka a sledovali, co se bude dít. Maramasův meč přeříznul vše, co mu přišlo do cesty. Listí, drobné větvičky i ryby. Masamuneho meč však dokázal přeříznout pouze listí a větvičky. Maramasa se zklamanému Masamunemu vysmíval. Vše z povzdálí sledoval mnich, který k nim přistoupil a povídá: "Masamuneho meč je dobrý meč. Maramasův meč je zlý. Meč Masamuneho řeže jen listí a větvičky, ale život zbytečně nebere. Marumasův meč zabíjí vše, co mu přijde do cesty. Bez ohledu na dobré a zlé". 

 

     Pro jádro meče byla použita ocel s nejnižším obsahem uhlíkuHřbet a ostří tvoří ocel s vysokým obsahem uhlíku (cca 1%)Ze stran byla přidána ocel se středním obsahem uhlíku (cca 0,5%) a následně na vnější boky použita opět ocel s vysokým obsahem uhlíku.

     Jednotlivé druhy ocelí jsou na pohled dobře rozpoznatelné. Ocel použitá na jednotlivé části čepele byla nejprve mnohokrát přeložena za účelem konzistentního rozložení obsažených prvků, odstranění nečistot vzniklých při jejím tavení a v neposlední řadě samozřejmě i zvýšení houževnatosti čepele. Hada je zde velmi jemná a čitelná pouze v některých místech, pod správným úhlem a osvětlením. Spíše tedy ve stylu Mu Ji (neznatelná).

Jak vzniká koshirae k takovému meči si můžete přiblížit v sérii článků, napsaných k prvnímu meči "Munenori Masamune" zde.

 

Nagasa: Čepel v shinogi-zukuri byla vykována v Soshu gitae z tamhagane. Díky tomu je tak čepel dostatečně tvrdá, ale současně i pružná a odolná proti zlomení. Při určitých úhlech pohledu je přechod mezi jednotlivými druhy oceli dobře viditelný. Hada je na většině čepele ve stylu Mu Ji, tedy okem téměř neznatelná.

Hamon v kombinaci stylů Gunome a Toran vznikla v procesu tradičního kalení. Čepel je celkově velmi masivní také díky hiranikua absenci bo-hi. Kissaki je kován a broušen zvlášť, což dokazuje i výrazné yokote, které jej odděluje od zbytku čepele. Na nakago jsou gravírovány kanji pro "Munenori" a mei.

Saya: Pochva meče byla vyrobena ze dubového dřeva, následně natřena kaštanovou lazurou a poté lakována šelakem do vysokého lesku. Uprostřed byla osazena jaspisem vyloveným z mořského dna. Koiguchi, kojiri a kurigata byly vyrobeny ze stabilizovaného javoru. Sageo tvoří tmavě hnědá, kožená šňůra z teletiny, uvázána v klasickém stylu.

Tsuba: Masivní mosazná záštita ve tvaru mokko ja jakoby pokryta detailně vyobrazenými květy chryzantém. Prstenec habaki je tvořen z jednoho kusu mosazi a následně vyleštěn, stejně jako měděné seppy zajišťující tsubu na nakago proti pohybu.

Tsuka: Dřevěná rukojeť byla z obou stran potažena kůží z mořského hada, která byla mořena do barvy ebenového dřeva. Následně byla opletena ve stylu Katatemaki, s použitím tenké, hnědé, kožené šňůry v barvě kaštanů. Tsukamaki bylo následně prolakováno pro zvýšení jeho pevnosti a trvanlivosti vzhledu. Fuchi a kashira jsou opět ze stabilizovaného javoru a dokonale tak ladí s koiguchi, kojiri a kurigatou. Menuki jsou mosazné odlitky ve tvaru draků.

 
Zboží zařazeno v kategoriích