Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
  1. Úvod
  2. KOJIRO line
  3. Munenori Tachi Style Katana

Munenori Tachi Style Katana

  Nagasa: 73 cm Tsuka: 27,8 cm Gitae: Maru Motokasane: 7,5 mm Sakikasane: 5 mm Motohaba: 3,15 cm Sakihaba: 2,4 cm Kissaki: 4,4 cm Materiál Nagasa: O... celý popis
Dostupnost
trvale nedostupné
18 312 Kč
15 134 Kč
bez DPH
Číslo produktu:265
Kompletní specifikace

 

Nagasa: 73 cm

Tsuka: 27,8 cm

Gitae: Maru

Motokasane: 7,5 mm

Sakikasane: 5 mm

Motohaba: 3,15 cm

Sakihaba: 2,4 cm

Kissaki: 4,4 cm

Materiál Nagasa: Ocel s vysokým obsahem uhlíku T10

Bod vyvážení: 10 cm od Tsuby                           

Materiál Tsuky: Same a kožená šňůra

Sageo: kůže

Tsuba: mosaz

Fuchi: mosaz

Kashira: mosaz

Habaki: mosaz

Seppy: mosaz

Menuki: mosaz

Hmotnost: 1,4 kg

Příslušenství: textilní vak na meč

Tameshigiri: tatami, bambus

 

!Vzhledem k tomu, že se nejedná o linkovou výrobu, mohou se jednotlivé rozměry mírně lišit!

 

     Katany v koshirae ve stylu tachi nebyly hlavně v období, kdy kováři začali vyrábět první katany, ničím výjimečným. Pod mečem tachi si sice většina lidí představí především meč značné délky (ódachi nebo také nodachi), což však nebylo žádným pravidlem a tyto meče byly vyráběny jak v délkách později vyráběných katan, tak i jako shoto (krátké), v délkách mečů známých jako wakizashi, nazývaných kodachi. První katany ve 12. století byly tedy od některých mečů tachi velmi těžko rozpoznatelné. I meče v odlišných koshirae měli v tomto období velmi podobné čepele, proto je dnes bez koshirae na první pohled problém rozpoznat, zda se jedná o tachi, či katanu. Odlišitelné jsou prakticky pouze díky mei (signatuře na nakago), která byla u katan umístěna na levé straně nakago při držení meče ostřím dolů, zatímco u tachi byly znaky na druhé straně nakago. Meče tachi byly nošeny ostřím dolů, zatímco katany ostřím vzhůru. U některých čepelí je tedy rozpoznání, zda se jedná o katanu nebo tachi možné podle toho, zda je více opotřebeno ostří nebo hřbet čepele.

 

Nagasa: Čepel tohoto meče je poměrně lehká a ne příliš masivní, což vyvažuje použití materiálu, respektive oceli T10 s příměsí wolframu a křemíku. Meč je viditelně dobře prokalen s nádhernou linií hamon, táhnoucí se po celé jeho délce. Hrany shinogi a yokote jsou ostré a na čepeli tak krásně vynikají a doplňují výraznou hamon.

Saya: Pochva tohoto meče je osazena bohatým kováním ve stylu tachi z masivní mosazi, z části odlitého do tvaru květů. U dřeva byla zachována přírodní struktura a matný vzhled. Dva mosazné závěsy na pás jsou spojeny koženou šňůrou.

 

Tsuba: Záštita meče je opět masivní mosazný odlitek s vyobrazením drobných kvítků po jejím obvodu a je složena ze tří dílů. Ze stran je na čepeli jištěna dvěma mosaznými a z části černěnými seppami. Habaki je mosazný, jednoduše zdobený odlitek.

 

Tsuka: Tsuka je tradičně dřevěná, opletená černou, koženou šňůrou v kombinaci dvou stylů tsukamaki a následně prolakována pro její lepší trvanlivost. Fuchi i kashira jsou opět z mosazi ve stylu kování tachi, stejně jako masivní ozdoby po stranách tsuky, které jsou poněkud neobvykle zapíchnuty na trnech do stran tsuky. Tsuka je na meči jištěna jedním bambusovým kolíčkem mekugi. Meč je sice rozebíratelný, ale zhledem k tomu, že ozdoby, kterými jsou zakryty mekugi je třeba nejprve vyjmout, doporučujeme meč zbytečně nerozebírat. Nakago je v rukojeti i pod habaki naolejován a nakonzervován právě z tohoto důvodu.

Zboží zařazeno v kategoriích
TOPlist
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.