Úvod » KOJIRO line » Munenori Katana Kyiochime


        

Munenori Katana Kyiochime

novinka

nedostupné

 

Délka: 100 cm

Nagasa: 73 cm

Tsuka: 28 cm

Gitae: Maru

Motokasane: 7,8 mm

Sakikasane: 5,5 mm

Motohaba: 3,15 cm

Sakihaba: 2,35 cm

Materiál Nagasa: Ocel s vysokým obsahem uhlíku 1095/58-62 HRC

Bod vyvážení: 12,5 cm od Tsuby

Materiál Tsuky: Same a prolakovaná kozinka

Sageo: kozinka

Tsuba: zlacená a stříbřená mosaz

Fuchi: zlacená a stříbřená mosaz

Kashira: zlacená a stříbřená mosaz

Habaki: mosaz

Seppy: měď

Menuki: mosaz

Hmotnost: 1,1 kg

Příslušenství: textilní vak na meč

Tameshigiri: tatami, bambus

 

!Vzhledem k tomu, že se nejedná o linkovou výrobu, mohou se jednotlivé rozměry mírně lišit!

 

Kyiochime byla zámožnou vdovou po správci vesnice Shoji. Její rodina poskytovala přístřeší mnichům, putujícím do nedaleké svatyně asketických praktik. Jednoho dne tudy procházel i mnich Anchin, který byl velmi pohledný, stejně jako Kiyohime a oba se do sebe zamilovali. Mnich si však vzápětí uvědomil svou chybu a neslučitelnost takového projevu citů s mnišským posláním a rozhodnul se pokračovat v cestě do kláštera. Uražená a rozčílená Kiyohime se vydala za ním. Mnich se jí snažil uniknout lodí přes řeku, ale Kiyohime za ním skočila do vody a snažila se jej dohnat, což se jí nedařilo. Její vztek byl však tak silný a touha po pomstě tak velká, že se v jednu chvíli proměnila v draka s hadím tělem a mnicha začala pomalu dohánět. Mnich vyskočil z lodi na břeh a dal se na útěk. Celý vyčerpaný dorazil do kláštera, kde požádal o azyl a mniši jej schovali pod obrovský zvon. Když drak do chrámu dorazil, nemohl zprvu mnicha nalézt, ale jak kroužil okolo zvonu, cítil jeho pach. Svým hadím tělem nemohl velký zvon odvalit a tak ze své tlamy nechal vyšlehnout plameny. Ty nakonec zvon roztavily a Anchin zaživa uhořel

 

Popis:

Nagasa: Čepel z oceli 1095 byla vykována v shinogi-zukuri. Pocelé délce čepele se táhne široký žlábek bo-hi, který odlehčuje čepele a vyvažuje meč. Díky svým parametrům zajišťuje také výrazný, charakteristický zvuk, již při lehkém máchnutí mečem.

Čepele sama o sobě je jak v motokasane, tak sakikasane poměrně masivní a odolná při použití meče v praxi. Absence hiraniku a haniku zajišťuje lehký průchod měkkými materiály a vysokou ostrost meče. Yokote je pouze naznačeno broušením.

Saya: Pochva je dřevěná, pokryta černým polomatným lakem s vysokou odolností proti opotřebení. Koiguchi bylo posíleno proti prasknutí saya. Okolo saya je uvázána sageo z mořené kůže v barvě tmavého mahagonu.

Tsuba: Oválná záštita je odlita z mosazi ve stylu sukashi, s detailním vyobrazením vozu, který táhne kůň s jezdcem na hřbetě. Nad vozem krouží obrovský drak. Vybrané prvky jsou zvýrazněny zlacením a stříbřením. Seppy jsou vyrobeny z mědi, habaki pak z mosazi.

Tsuka: Rukojeť je po stranách potažena černě lakovanou rejnočí kůží a koženou ito, která byla namořena v barvě světlého mahagonu. Celé tsukamaki bylo následně několikrát prolakováno pro vysokou odolnost při použití meče v praxi. Mosazné menuki ve tvaru vějířů, zdobí každou ze stran tsuky. Fuchi a Kashira jsou opět ze zlacené a stříbřené mosazi, s vyobrazením muže sedícího ve voze a jezdce na koni.