Úvod » KOJIRO line » Munenori Gold and Black Choji Hamon Katana


        

Munenori Gold and Black Choji Hamon Katana

novinka

nedostupné

 

Délka: 104 cm

Nagasa: 72,5 cm

Tsuka: 27,8 cm

Gitae: Maru

Motokasane: 7,6 mm

Sakikasane:  4,8 mm

Motohaba: 3,15 cm

Sakihaba: 2,35 cm

Kissaki: 4,3 cm (zvlášť broušené)

Sori: 1,8 cm

Materiál Nagasa: Ocel s vysokým obsahem uhlíku T10/59-62 HRC

Bod vyvážení: 13,5 cm od Tsuby

Materiál Tsuky: Same a bavlna

Sageo: kůže

Tsuba: 7,7x8,5 cm (mosaz)

Fuchi: mosaz

Kashira: mosaz

Seppy: mosaz

Hmotnost: 1,2 kg

Příslušenství: Origami (certifikát pravosti), zlatočerný brokátový vak (viz.fotografie)

Tameshigiri: tatami, zelený bambus, alternativní materiály

 

Meč s hamon ve stylu choji vždy zaujme svou jemností a elegancí, navíc pokud je čepel vyleštěna, s ostrými hranami a zajímavou koshirae. U toho meče byla zvolena osvědčená kombinace zlaté a černé, která svým vzhledem a současnou jednoduchostí jistě nikoho nezklame. Meč působí honosně a přitom je maximálně funkční pro tamshigiri na bambusu, či alternativních materiálech. Dobrá vyváženost, čepel bez žlábků a masivní tsuka, která se výborně drží, jej předurčuje pro častou praxi. Tsukamaki má vysokou životnost, díky mnohonásobnému prolakování a jednoduchosti opletu, bez jakýchkoliv výčnělků šňůry, kde logicky dochází k vyššímu opotřebení.

 

Nagasa: Čepel je vykována v gitae maru a shinogi zukuri z oceli T10, s tvrdostí v rozmezí 59-62 HRC. Po celé její délce se táhne nádherná hamon ve stylu choji. Kissaki je také prokaleno a broušeno zvlášť, s výrazným yokote, tak jako tomu bývalo u původních samurajských mečů. I když je čepel meče „plná“, tedy bez žlábku, je meč díky těžší rukojeti a masivnímu kování velmi dobře vyvážen.

Saya: Pochva meče byla vyrobena ze dřeva. Nejprve byla pokryta zlatým lakem, poté krakovaným černým lakem a nakonec několika vrstvami lesklého podlahového laku proti opotřebení. Kožená sageo byla provlečena dřevěnou kuriogatou s mosaznými shitodome a následně uváznána okolo saya v tradičním stylu. Koiguchi bylo posíleno proti prasknutí saya.

Tsuba: Tsuba je masivní mosazný odlitek s vyobrazením sakur a poletujících ptáků. Pro zvýraznění byla černě matně lakována a následně zbavena laku leštěním na místech ornamentů. Habaki i seppy jsou vyrobeny opět z mosazi.

Tsuka: Rukojeť meče byla vyřezána ze dřeva a opletena černou koženou šňůrou. Následně byla několikrát prolakována pro maximální životnost tsukamaki. Fuchi a Kashira jsou ze stejného materiálu a ve stejném provedení jako tsuba, s vyobrazením dravce na kashiře a větve sakury na fuchi. Čepel je v rukojeti zajištěna jedním bambusovým mekugi.